Jdeme do akce…ale můj ebook chce taky vypadat dobře

Jdeme do akce…ale můj ebook chce taky vypadat dobře

Znáte ten dobrý pocit, kdy dopíšete obsah svého nového ebooku, oddychnete si a na chvíli hodíte nohy na stůl?

Já to znám také. V loňském roce jsem vydala svůj první e-book. Pamatuji si jako dnes, když jsem napsala poslední tečku ve Wordu a skákala s lehkostí tři metry do vzduchu. Cítila jsem, jak mi spadl velký kámen ze srdce. Ten pocit, že jsem zdolala další schůdek na cestě do neznáma. Ten dobrý pocit mi ale dlouho nevydržel, protože bylo potřeba před vydáním udělat ještě jednu věc.

Texty byly napsány, ilustrace hotovy, ale teď nastal moment, kdy je potřeba dát vše pěkně dohromady. Jako grafička jsem si chtěla na svém ebooku dát záležet. A tak jsem věděla, že tento úkol nebude jen tak hotový.

A jelikož mám ve svém počítači nejeden grafický program, dlouho jsem neváhala nad tím, v čem budu tvořit.

A najednou přišla otázka. Jaké možnosti mají ostatní? V čem své ebooky tvoří?

Jsem registrovaná v mnoha databázích a na svém emailu mám nespočet ebooků, jak neplacených, tak placených. Spousta ebooků má mnoho užitečných a kvalitních informací. Jedna věc ale spojuje spoustu z nich. Málo ebooků mě zaujalo svým vzhledem, jen málo který mi utkvěl v hlavě svým obalem a vzhledem. A tak jsem začala více pátrat po tom, jaké možnosti mají ostatní, když nemají při ruce program, ve kterém to jde vše pěkně nastylizovat. Jsou to přeci odborníci na svůj obor a nechtějí ztrácet čas pohráváním si s něčím, co je nebaví. Nechtějí instalovat a nakupovat programy, které využijí k jediné věci.

I když variant, jak upravit ebook, je opravdu spousta, většina sáhne po nejznámějším a nejjednodušším řešení. A tím je MS Word. Je to jednoduchá cesta a snad každý na světě s ním umí pracovat, tak proč ne?

Jaké jsou klady:
+ známy program
+ každý ho má v počítači
+ nemusím se učit nic nového
+ je v češtině

A teď zápory:
– je obtížné stylizovat
– je obtížné přidávat pozadí a pohybovat a umisťovat další soubory
– nenabízí mnoho možností
– pokud se rozhodneme zdolat náročnost a dáme si záležet na vzhledu, stojí nás to nespočet   hodin.

Další možností, po které už začíná čím dál více online podnikatelů sahat, je Canva.com.  Je to skvělý nástroj, nabízí opravdu mnoho možností, ale také mnoho propocených a prosezených hodin, než je vše pěkně uděláno, pochopeno.

Klady:
+ moderní
+ spousta šablon
+ moderní písma
+ snadnější stylizace oproti Wordu
+ nabízí spoustu grafických prvků

Zápory:
– je náročná na tvorbu
– některé funkce jsou placené

Canva se zdá jako dobré řešení a pokud jste s ní kamarád doporučuji. Ale pro mě je spíše dobrým nástrojem pro tvorbu návrhů jako jsou fotografie pro Facebook, Instagram, Email a další nástroje pro komunikaci.

Další možností, kterou jsem objevila je PowerPoint. I když tato možnost ke mně přišla jako poslední a já k ní přistupovala bez nadšení a snad i s nulovou šancí na úspěch. Přišlo velké překvapení.

Z počátku jsem k tvorbě přistoupila jako její běžný uživatel a najednou začala objevovat jak jednoduché bylo celý ebook vytvořit. Mohla jsem přidávat fotografie, grafické prvky, přesunovat vše jak se mi zlíbí, umístit pozadí na libovolnou stránku a vlastně se choval dost podobně jako Word, jen mnohem jednodušeji a příjemněji.

Klady:
+ známé prostředí MS programů
+ snad každý ho má v počítači
+ jednoduchá editace obsahu
+ snadnější stylizace oproti Wordu
+ interaktivní možnost nastavení

Zápory:
– počáteční nastavení
– možnost vkládání textu i mimo dokument

najednou jsem začala přemýšlet, jak by se dala vytvořit šablona pro ostatní. Jak hodně by lidem pomohlo vědět, co jsem objevila zrovna já, případně  jak ještě lépe připravit hotovou šablonu, aby mohli jen jednoduše nahrát texty a neztrácet čas se zarovnáním textu, nastavením celého dokumentu a mnoha dalšími věcmi.

Jak by to mohlo pomoct vytvářet krásnější ebooky, které čtenáře nadchnou nejen obsahem ale také svým vzhledem. A za polovinu času.

A tak jsem se do toho pustila. Řekla jsem si, že šablonu připravím pro další online podnikatele. A jako první jsem vydala šablonu Zdarma na které jsme se spoustu naučila. První šablona obsahuje už celou stylizaci, má svůj daný vzhled, který není možné změnit. A přišli tak první dotazy od lidí, kteří si šablonu stáhli.

Jak mohu nastavit šířku tohoto?
Jak změnit písmo?
Jak změnit pozadí?

Ale to bohužel nešlo a tak jsem se musela nad vším zamyslet znovu. A tak jsme začala pracovat na nové šabloně, která bude plně přizpůsobitelná.

A podařilo se!

Šablonu mám hotovou! Přišla jsem na to, jak nastavit a připravit pro ostatní šablonu, kterou stačí jen stáhnout a lehce přizpůsobit dle vlastního stylu, nálady,…

A všechny otázky, které mi byly pokládány jsou vyřešeny. V šabloně je možné upravovat:

Pozadí
Velikost grafických prvků
Rozmístění obsahu
Interaktivní prvky
Barevnost
Export do PDF

Mám obrovskou radost, že se mi toto vše povedlo, a já jsem mohla vytvořit něco, co spoustě online podnikatelům pomůže ušetřit čas. Šablona i s video návody jak obsluhovat PowerPoint vyjde v první polovině května 2018.

Děkuji

A přeji mnoho úspěchů při vaší tvorbě

Eva Šulcová

Jsem zkušený grafik, který miluje svou práci. Vytvářím originální a profesionální šablony pro ebooky. Díky tomu pomáhám online podnikatelům obléci jejich produkty do pěkného kabátku. Můj příběh si přečtěte zde -->