Mé krůčky ke grafice

Mé krůčky ke grafice

Grafickému designu se věnuji už více než 5 let a pomalými krůčky se stal mou každodenní součástí a profesí.

Dnes si dovolím říci, že jsem na grafický design expert. Denně vytvářím grafiku pro e-shopy, mobilní aplikace, a když je potřeba s radostí si odskočím i k dětským ilustracím. Hlavně se tedy pohybuji v prostředí online grafiky.

Vždy jsem ale tomuto oboru nerozuměla a neměla tušení, co obnáší. Pamatuju si doby, kdy jsem vše potřebné pro práci navrhovala ve Wordu a byla na sebe pyšná, když se mi povedlo do obdélníku přidat líbivý přechod. To byla ale doba, kdy jsem netušila, že existuje vektorová či bitmapová grafika a že se vůbec liší.

První setkání s grafickým designem bylo na jaře roku 2011, když se mi naskytla možnost nahlédnout do zákulisí vývoje mobilních her v jednom Ostravském studiu. Práce grafiků v této firmě mě očarovala od první chvíle a já jen mlčky obdivovala několik hodin jejich práci. Někde hluboko jsem začala cítit, jak se budí ta malá holčička, co tak milovala kresbu a design. V prvních týdnech se mé myšlenky točily jen kolem designu. Prvotní nadšení ale střídal zdravý rozum, který napovídal, ať nic nezkouším a zůstanu u práce, kterou dělám. Naštěstí můj přítel odjakživa dělal práci, kterou miluje a proto i mě začal v myšlence, vydat se směrem designu, podporovat, jak se jen dalo.  Nadšení tedy začalo nabírat na intenzitě a už se tomu nedalo zabránit. Spící holčička se probudila a už nechtěla zpět.

Netrvalo tedy dlouho a začala jsem vyzvídat a hledat informace, kde se dalo.  Jak to všechno uchopit, kde začít, s jakými programy, jaké nástroje, prostě hromada vědomostí, které jsem potřebovala získat. Zdálo se to být na začátku až neuchopitelné, bylo toho tolik.

Pak ale přišlo první seznámení s grafickým tabletem. Přesedlat z obyčejné tužky a papíru na elektronickou tužku a tablet, byl jedním slovem „šok“. Začátky byly opravdu těžké a nevěřila jsem, že někdy dosáhnu toho, abych se dostala na profesionální úroveň. Ale jak už to bývá – s výdrží a pílí jde všechno a tak jsem na podzim téhož roku dostala svůj první grafický tablet.

A jde se tvořit!

Po několika měsících stálého učení přišla na jaře 2012 první zakázka. Jednalo se o celkový design pro aplikaci Psycho walkman. A i když se nejednalo o buh ví jakou grafiku a v koutku se usmívám, když na to koukám, přesto jsem na sebe pyšná. Jednoduše první zakázka!!

A protože jsem věděla, že mé mezery ve vědomostech chci někde kvalitně získat, ještě téhož roku jsem nastoupila, a v roce 2013 ukončila, roční rekvalifikační kurz „Grafic designer“. A na ten navazovala stáž „Webového grafika“. Informací jsem měla spoustu, ale nastalo dilema. Jaký obor je ten pravý právě pro mě? Chci dělat ilustrace? Nebo aplikace? Případně webovou grafiku nebo e-shopy? A i když jsem neměla jasno, začali přicházet první zakázky na webové stránky, loga, letáky a další. Nic tedy nebránilo tomu věnovat se grafice naplno.

Po několika měsících jako freelancer a několika úspěšných projektech s úžasnými klienty přišel nápad. Vždyť pracuji většinu času online, není třeba zůstávat v Česku! Jedem poznávat svět. A tak jsme na podzim 2014 zabalili dvě příruční zavazadla a vyrazili na cesty. Osud nás ale nezavál moc daleko. Nabídka na ilustrátorku přišla z nedalekého Londýna. Londýn je neuvěřitelné místo plné příležitostí, které se dostalo i mě.

Přišlo něco nečekaného. Mimo jiných projektů přišla i spolupráce na kreslené epizodě pro děti od BBC. Pamatuju si ještě teď ten pocit jak jsem zářila, když mi nabídku agentura předávala. A uvědomovala si, že je to opravdu tak! Že i já budu mít tu možnost zkusit jaké to je dělat na něčem, pro mě tak nepředstavitelném. A co možná uvidí desetitisíce dětí. Práce na celé epizodě bylo hodně, ale vše jsem zvládla a celou epizodu s teamem z BBC dokončila. Spolupráce mi ukázala, jak tyto velké firmy fungují a jak daleko se holka z Ostravy může dostat za pouhé 3 roky.

Očekávání!

S dobrým pocitem a velkým očekáváním jsem věřila, že přijdou další takové příležitosti.  Ale nic se nestalo. Přišel nečekaný zlom. Tak jak je Londýn úžasný a dokáže rychle pohltit, tak stejně rychle na vás i zapomene. A tak jsem pochopila, že i když jsou spolupráce úžasné, tak jsou i pomíjivé. A já chci tvořit s duší. Nechci přeskakovat z jednoho na druhé.

Musela přijít změna. 

Vždy jsem kladla důraz na spokojenost klienta, ale nikdy jsem nekladla důraz na budování svého jména a důvěry, povědomí o mně. Hlavním bodem vždy bylo mít práci a tvořit, jak si klient přeje. To mi ale najednou přišlo prázdné, nenaplňovalo mě to. Chci předávat lidem radost a pomáhat zlepšovat jejich práci a být pro ně expertem, na kterého se vždy rádi obrátí. Ale jak na to? Vždyť jsem se už zúčastnila tolika přednášek, snažila se navázat kontakty, ale prostě mi to nešlo. A mi potom došlo, že musím změnit přístup. Jak – to mi ukázala až Stáňa Mrázková. A její kurzy o tom, že budování důvěry je důležité a že jen tak můžu být pro širší veřejnost opravdovým expertem. Své zaměření jsem tedy našla až tady. Po několika letech v designu cítím, že to je to pravé. Pomáhat online podnikatelům, kteří už budují důvěru a vytváří kvalitní e-Booky, online kurzy a denně komunikují na sociálních sítích, vytvářet pro oko působivé produkty. V podobě šablon pro e-booky a dalších grafických prvků v jednotném stylu.

A o čem přesně bude tento blog? O všem kolem designu, o radám jak vytvářet materiály, aby zaujali více zákazníků a budily důvěryhodnost.

A co by to byl za konec bez pohádky. Pohodlně se usaďte, nastražte uši, čeká nás i malá lekce angličtiny.

 

Eva Šulcová

Jsem zkušený grafik, který miluje svou práci. Vytvářím originální a profesionální šablony pro ebooky. Díky tomu pomáhám online podnikatelům obléci jejich produkty do pěkného kabátku. Můj příběh si přečtěte zde -->