Kde seženu tu spravnou fotografii ??

Kde seženu tu spravnou fotografii ??

Konečně! Je to tady, pouštíme se do úpravy e-booku. Dřív než budeme vkládat text po korektuře do šablony, potřebujeme vědět, čím naše texty obohatit. Aby se našim čtenářům e-book dobře četl a navodil správnou atmosféru.

Možná se vám už během tvorby vytvořila představa o tom, jaké fotografie ze svého alba byste rádi použili. To je ta nejideálnější varianta. Nebo se vám už vytvořila představa, jaká kompozice fotografie by byla nejvhodnější.

Ale co dělat tehdy, když ve svém albu takovou fotografii nemáte?

Nebo máte obor, který není tolik kreativní, a je pro vás těžší vytvořit si nějakou představu o vhodné kompozici? Tak kde vzít inspiraci a vhodnou fotografii?

Jednou z možností jsou již známe placené fotografie z fotobanky. Bohužel ty postrádají ve většině případu originalitu a čiší z nich připravená scéna. I přesto je někdy vhodné tyto fotografie použít například pro e-booky zaměřené na finance, řízení lidí apod.  Pokud ale píšeme e-book na jiné téma, budeme chtít navodit fotografiemi autentičtější atmosféru.

Dalším faktorem proč většina z nás hledá jinou cestu, jsou vyšší ceny těchto fotografii a pokud máme e-book obsáhlejší, částka by se vyšplhala k vysokým číslům.

Pokud patříte do skupiny lidí, kteří tyto fotobanky využívají nebo chtějí využívat, níže doporučuji jednu poměrně levnou fotobanku, kterou využívám už léta.

Ale abychom se dostali k tomu, kde najít fotografie zdarma s možností využití pro komerční účely.

1. Unspalsh (nabízí fotografie)              www.unsplash.com

Mnou velmi oblíbený web plný krásných fotografii od opravdových profesionálů. Tyto stránky nabízejí fotografie ve vysoké kvalitě, jsou zdarma ke stažení a jediné, o co vás autor žádá, ale není to podmínkou, je zmínit jeho jméno (odkaz) tam, kde je fotografie použita. Na rozdíl od placených fotografii z fotobanky jsou fotografie přirozenější. Nečiší z nich uměle vytvořená situace, a tak dostanete do vašeho e-booku kousek života.

II. Pexel (nabízí fotografie) www.pexels.com

Jde o obdobný portál, není však stejný a je potřeba si hlídat licenci, která je vypsaná vedle fotografie v detailu.
Vždy hlídáme možnost použití pro komerční účely.

III. Pixabay (nabízí fotografie, vektory, ilustrace, ale také videa) www.pixabay.com

Tento portál pracuje na stejném principu jako předešlý. Na levé straně v detailu fotografie vždy vidíme, zda ji můžeme použít pro komerční účely a zda je potřeba jmenovat autora při použití. Navíc však poskytuje také vektorové obrázky, ilustrace a videa. 

 

IV. Pixabay (nabízí fotografie, vektory, ilustrace, ale také videa) www.pixabay.com

U tohoto portálu není třeba kontrolovat, zda můžeme použít pro komerční účely. Jak říká hned hlavní titulek, všechny fotografie jsou zde pro komerční účely.

V. Picjumbo (nabízí fotografie ) www.picjumbo.com

A zapomenout nemohu ani velice šikovného českého fotografa, který  má svůj vlastní web, kde nabízí většinu svých fotografii zdarma. Jelikož je šikovný a jeho portfolio je obrovské, nabízí také placené balíčky a prémiové členství.

Jaké jsou plusy:

 • Vyoká kvalita
 • Profesionální snímky
 • Snímky zachycující běžné situace
 • Velká databáze fotografií

A jaké jsou mínusy

 • Zpravidla vyhledávání v angličtině
 • Stejnou fotografii můžeme častěji vidět i u jiných

A jelikož nejsme jediní, kdo tento web využívá, může se nám stát, že stejný snímek uvidíme u někoho dalšího. Proto další možností, jak tento a jiné podobné portály nabízející fotografie využít, je inspirace.

Abychom docílili autentické fotografie, můžeme na námi hledané téma najít snímek, který se nám líbí. A tuto kompozici si připravit a nafotit. Je zřejmé, že ne vždy to bude možné.

V případě, že to možné je, vycházíme z předlohy originálního snímku, ale i přesto do fotografie přidáme kousek sebe, něco lehce pozměníme, zlepšíme. Použijeme například jiný stůl, tužku, diář, květinu…přidáme něco navíc a už sami vytváříme snímek patřící jen nám.

Pokud se rozhodnete využít fotografie z těchto portálů, doporučuji, pokud máte jen možnost, odkázat na autora. Sami jste autorem a vy nejlépe víte a dokážete ohodnotit, kolik práce za každým dílem stojí.

Ještě si ukážeme, jak například z prvního ze zmíněného webu, fotografie stáhnout.

Stahování z www.unsplash.com

 • Vyhledáme fotografii, která je pro naše téma nejvhodnější. Klikneme na její detail a v pravém horním rohu klikneme na tlačítko „Dowload free“ .
 • Po kliknutí se nám ihned začne fotografie stahovat do výchozí složky, kterou máme pro stažení nastavenou.
 • Ihned po stažení se nám také objeví toto okno, kde nás autor a provozovatelé webu žádají o zmínění autora všude, kde bude fotografie použita. Tato možnost, jak už jsem říkala, je dobrovolná a záleží jen na vás zda autora zmíníte.

 • Pokud se rozhodnete autora na svém webu, e-booku nebo jiné publikaci zmínit, stačí jen kliknout na tlačítko „Copy“. Tímto se vám zkopíruje text a odkazy, které autoři chtějí zmínit a nemáte tedy žádnou práci s přepisováním. 
 • Nyní je fotografie stažená ve vysoké kvalitě ve vašem počítači. A můžete s ní začít pracovat.

Chce to něco jiného než fotografie?!

Fotografie ale nejsou jedinou možností,, jak dokreslit našemu ebooku atmosféru a dodat mu patřičný šmrnc.

Pokud píšeme pro děti, o józe nebo cvičení, můžeme do našeho e-booku umístit grafické prvky a kresby. Někteří jsou v kreslení šikovnější a mají své vlastní výtvory. Pro ty kdo nejsou nebo nemají zkušenosti s digitální kresbou, mohou na některých portálech využít také nabídku grafických prvků.

Například na již zmíněném www.pixabay.com

Jako další s velkou databází obrázků je www.openclipart.org/

Placená fotobanka

Co když ale nastane situace, kdy nemáme možnost si vyfotit vlastní fotografii, v databázi fotografií zdarma není vhodná fotografie a nezbývá tedy než přejít na fotobanku placenou. V dnešní době je těchto bank spousta a nechci zde dávat odkazy, které jsou dostupné všude na internetu. Raději vám doporučím fotobanku, kterou nezná každý. I když databázi nenabízí  miliony fotografii, myslím, že výběr má veliký a nabízí své fotografie za přijatelné ceny

Placená fotobanka photodune.net

Našli jste, co jste hledali?

Našli jste vhodnou fotografii či obrázek? Jak vybíráte fotografie do svých e-booků? Podělte se se mnou o vaše zkušenosti.

Máte nějaké další otázky ohledně fotografií? Neváhejte se na mne obrátit.  

Eva Šulcová

Jsem zkušený grafik, který miluje svou práci. Vytvářím originální a profesionální šablony pro ebooky. Díky tomu pomáhám online podnikatelům obléci jejich produkty do pěkného kabátku. Můj příběh si přečtěte zde -->